NAND ve DRAM Fiyatları Tekrardan Düşüş Eğiliminde

DRAM ve NAND bellek pazarı yaklaşık son 1-2 yıldır denge bulamadı. Bir dönem elektronik cihazlarla birlikte belleklere olan talep düştü, arz fazlası oluştu. Bu süreçte fiyatlar ciddi oranlarda düşmüştü.

Sonrasında bazı üreticiler arzı kısmak amacıyla üretimde kesintiye gitmeye karar verdi. Şimdi ise Kioxia dahil olmak üzere önde gelen üreticiler üretim kapasitesini artırmaya başladı. TrendForce‘un son raporu, hem DRAM hem de NAND flash bellek için spot fiyatların iki nedenden dolayı yakın zamanda artma ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor. Birincisi, piyasada bol miktarda stok var. İkincisi, Çin hükümetinin yenilenmiş DRAM kaçakçılığına karşı aldığı son önlemler DRAM fiyatları üzerinde daha da etkili oldu.

DRAM piyasasında spot fiyatlar, kontrat fiyatlarının tam aksine düşmeye devam ediyor. Bunun nedeni, DRAM’leri spot piyasada satın alma eğiliminde olan tarafların aşırı stoklarla karşı karşıya kalması. Ayrıca tüketici ürünlerine olan talebin zayıflaması da fiyatların düşmesine katkıda bulunuyor. Donanım üreticileri halihazırda sahip olduklarından daha fazla belleğe ihtiyaç duymuyor ve spot piyasadan satın almıyor.

Düşüşe katkıda bulunan bir diğer önemli faktör de Çin pazarında kaçakçılığın engellenmesi ve bunun da “reball” edilmiş DRAM çip fiyatlarının daha da düşmesine neden olması. Ekran kartlarındanda bildiğimiz reballing, DRAM çiplerini onarmak için çipin alt tarafında bulunan ve çipi bir devre kartına bağlamak için kullanılan lehim bilyelerini değiştirerek kullanılan bir teknik. Çoğu durumda bu işlem çiplerin tekrar çalışmasını sağlıyor, ancak bu tür çipler yeni bellekler kadar güvenilir değil.

Mayıs ayının sonundan bu yana DDR4 1GBx8 2666 MT/s çipin ortalama spot fiyatı %2,54 oranında düşerek 1,881 dolardan 1,835 dolara geriledi. Gelen haberlere göre düşüşler önemli görünmese de ciddiye alınmalı.

Benzer şekilde spot NAND flash piyasası da SSD üreticilerinin yeterli stok seviyeleri nedeniyle zayıf günler geçiriyor ve spot tedarikçilerin fiyat indirimlerine rağmen talebin canlanmasını engelliyor. Bu durum halihazırda spot ve kontrat fiyatları arasındaki farkın devam etmesine yol tı. Ayrıca 2024 yılının 3. çeyreğinde stok yenileme için potansiyel talebe ilişkin belirsizlik var. Özellikle, 512 Gb 3D TLC NAND wafer spot fiyatı bu hafta %0,57 düşerek 3,309 dolara geriledi.

Genel olarak, hem DRAM hem de NAND flash spor bellek pazarı zayıf talep nedeniyle fiyatlandırma açısından önemli zorluklarla karşı karşıya. TrendForce, piyasa dinamikleri ve hükümet baskıları gibi dış baskılar nedeniyle kısa vadede fiyatlarda iyileşme beklemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir