ABD Başkanı Biden’dan Ermeni Soykırımı açıklaması: Bu trajedinin yasını tutuyoruz

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan Ermeni Soykırımı’nı Anma Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Beyaz Saray’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, “Bugün, Meds Yeghern’de – Ermeni soykırımında – kaybedilen hayatları anmak ve asla unutmayacağımız taahhüdünü yinelemek için duruyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“Acımasızlık kampanyası, Osmanlı yetkililerin, Konstantinopolis’te Ermeni aydınlar ve toplum liderlerini tutukladığı 24 Nisan 1915’te başladı” diyen ABD Başkanı Biden, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Onu izleyen günlerde, aylarda ve yıllarda, bir buçuk milyon Ermeni tehcir edildi, katledildi ve ölümlerine yürütüldü – arkalarında ailelerini sonsuza kadar kırık dökük, nesilleri sonsuza kadar değişmiş halde bıraktılar.”

‘HAYATLARINI YENİDEN İNŞA EDİP KÜLTÜRLERİNİ KORUDULAR’

ABD Başkanı Joe Biden, “Bu trajedinin yasını tutarken Ermeni halkının direncini de onurlandırıyoruz” diyerek, yazılı açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Hayatta kalanlar, insanlık tarihin en karanlık dönemlerinden birine katlandıktan sonra, dünyamız için daha iyi bir gelecek inşa etmeye başladı. Cesaret ve bağlılıkla hayatlarını yeniden inşa ettiler. Kültürlerini korudular. Tüm dünyada, kendilerininki de dahil olmak üzere ulusların dokusunu güçlendirdiler. Ve bundan 109 yıl önce bugün başlayan toplu zulümlerin bir daha asla tekrarlanmaması için hikayelerini anlattılar.”

Bunun ‘kutsal yeminleri olarak kalmaya devam ettiğini’ söyleyen Biden, ABD’nin ‘insan haklarını savunmaya ve hoşgörüsüzlüğe karşı sesini yükseltmeye devam edeceğini’ belirtti. Biden, açıklamasına şu sözlerle son verdi: “Nefret ve korkuyu umut ve iyileşme ile karşılamayı sürdüreceğiz. Ve herkesin insan onuru, güvenlik ve saygı ile yaşayabileceği bir gelecek arayışında olan tüm insanların yanında durmaya devam edeceğiz.”

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Öte yandan, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı ve ABD Başkanı Joe Biden gibi kurum ve isimlerin açıklamalarının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı da resmi internet sitesinden yazılı bir açıklama yaptı. “Bazı radikal çevreleri memnun etmek amacıyla 1915 olayları hakkında yapılan tek taraflı açıklamaları reddediyoruz” denilen açıklamada, “Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamalar uluslararası hukuka da aykırıdır” denildi.

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 1915 olaylarının meşru tartışma konusu olduğunu açık biçimde kayda geçirmiştir” ifadelerini kullanan bakanlık, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tarihle ilgili bu ön yargılı ve tarafgir açıklamalar, iki toplum arasındaki uzlaşı çabalarına zarar vermenin yanı sıra nefret suçları işlemeye meyilli radikal grupları da cesaretlendirmektedir. Tüm tarafları, Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimize ve Ermenistan ile başlatılan normalleşme sürecine destek vermeye çağırıyoruz.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir