12. ODTÜ Onur Yürüyüşü Gerçekleşti: “Devir Yıkılsın”

Fotoğraf: UniKuir

Geçen sene polisin sert müdahalesine maruz kalınan Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Onur Yürüyüşü, bu yıl müdahalesiz bir şekilde bayrak ve sloganlarla gerçekleştirildi.

Bu yıl 12’incisi olan Onur Yürüyüşü’ne katılan öğrenciler, Kimya Bölümü önünde basın açıklamasını okudu.

Yürüyüşte “Katledilen translar isyanımızdır”, “Emekçi lubunyalar vardır”, “Verşan kaç kaç kaç, lubunyalar geliyor”, “Begüm Kırık isyanımızdır”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “Lubunyanın onuru işkenceyi yenecek” sloganları atıldı.

Devir yıkılsın temasıyla yapılan açıklamada, “Biz lubunyalar bugün, burada, ODTÜ’de LGBTİ+ fobik ve faşist devre karşı direndiğimizi, yılmadığımızı göstermek için 12. ODTÜ Onur Yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Fobik, patriyarkal, mülteci düşmanı ve siyonist “devir yıkılsın!” diyoruz!” ifadeleri yer aldı.

AKP ve MHP iktidarının LGBTİ+ fobik nefret politikaları sonucunda kaybettikleri arkadaşlarını anan ODTÜ’lüler şunları aktardı:

“Kaybettiğimiz arkadaşlarımızın isimlerini, her yürüyüşümüzde olduğu gibi bu yürüyüşümüzde de haykırıyoruz! Ecem Seçkin, Hande Kader, Eylül Cansın, Okyanus Efe Özyavuz, Didem Akay, Ahmet Yıldız, Zirve Soylu, Hande Buse Şeker, Esra Ateş, Berrak Yılmaz ve daha nice arkadaşımızı öldürenin AKP iktidarının LGBTİ+ nefret olduğunu biliyoruz. Arkadaşlarımızın mücadelesini sürdürmeye, transların nefret politikaları sonucu öldürülmediği bir devir inşa etmeye devam ediyoruz! Katil devir yıkılsın diyoruz!”

LGBT+’ların çalışmasına, barınmasına, giyinmesine, beslenmesine ve hatta yaşamasına izin verilmediği dile getirilen açıklamada, “Bu devir LGBTİ+’ları ötekileştirip yalnızlaştırıyor ve katlediyor. AKP iktidarının yoksulluğa sürüklediği lubunyalar olarak fabrikalarda, atölyelerde, kampüslerde, evlerde ve sokaklarda varlığımızı sürdürmek için direniyoruz. Yoksulluğa, barınamamaya ve yaşatılmamaya karşı kapitalist devir yıkılsın diyoruz” ifadelerine yer verildi.

“KAYYIMLARIN DEVRİ YIKILSIN”

Filistin halkının direnişine selam gönderilen açıklamanın devamı şu şekilde:

“İktidarın kampüslerdeki ayağı olan kayyum rektörleri tanımadığımızı tüm baskılara, işkencelere, polis tehditlerine rağmen Onur Yürüyüşümüzü gerçekleştirerek haykırıyoruz. Verşan Kök’ün ODTÜ’ye rektör olamayacağını bildiğimiz gibi, hiçbir kayyumun kampüslerimizdeki lubunya mücadelemizi söndüremeyeceğini de biliyor ve tekrar ediyoruz! Kayyumların devri yıkılsın diyoruz!

‘GEZİ’DE DİRENENLER ONURUMUZDUR’

Bu devir, 6 Şubat 2023’te bizden arkadaşımız, Begüm’ü aldı. Begüm’ün ve birçok insanın ölümünün sorumlusunun AKP iktidarı ve onun rant politikaları olduğunu biliyoruz. Bu ikiyüzlü ve rantçı tavrı her anımızda hatırlatmaya ve Begüm’ün hesabını AKP iktidarından sormaya devam ediyoruz. Rantçı devir yıkılsın diyoruz!

Gezi’nin yıldönümünde Gezi Direnişi ve Gezi’de direnenler onurumuzdur diyoruz. Gezi’de kaybettiğimiz arkadaşlarımızın kavgasının bitmediğini biliyor ve sürdüreceğimizi haykırıyoruz!

‘AKP İSRAİL’LE İŞBİRLİĞİNİ KES’

Filistin halkının direnişini selamlıyor, mücadelemizin ortak olduğunu ve Filistin ile dayanışmaktan asla vazgeçmeyeceğimizi vurguluyoruz. Siyonist İsrail’e desteğe devam eden kişi ve oluşumların karşısında var gücümüzle duruyor, AKP İsrail’le işbirliğini kes diyoruz! Siyonist ve faşist devir yıkılsın diyoruz!

“SİYASİ TUTSAKLAR İÇİN DE YÜRÜYORUZ”

Bizler işkenceyle gözaltına alınan, tutuklanan, cezaevlerinde sistematik bir şekilde psikolojik ve fiziksel işkenceye maruz bırakılan lubunyalar ve siyasi tutsaklar için de yürüyoruz! Kobane davasında hala hukuksuzca tutuklu bırakılan siyasi tutsaklar için de yürüyoruz! Van direnişinde gözaltına alınan ve yine hukuksuzca tutuklanan arkadaşımız Selman için de yürüyoruz ve işkenceci devir yıkılsın diyoruz!

Her yürüyüşümüzde olduğu gibi bu yürüyüşümüzde de söylüyoruz ki ne ilk ne de son her yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü! Bizler ne geceleri, ne sokakları, ne meydanları, ne yaşam alanlarımızı, ne de kampüslerimizi terk edeceğiz. Gün gelecek devran dönecek LGBTİ+fobik AKP iktidarı halklara hesap verecek, biz gitmeyeceğiz onlar gidecek!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir